O grupi Srebrena mašina

Grupa Srebrena mašina osnovana je u aprilu 1977. godine, imala je pet članova. Pojava rokenrola 50 godina uticala je na mnoge mlade ljude da počnu da sviraju neki instrument. Naravno gitara je postala vrlo popularan i poželjan instrument za mladu osobu. Lagano otvaranje Jugoslavije, odlazak mladih osoba na rad na zapad omogućio je ulazak instrumenata i nove muzike. Takodje i grupe koje su se osnivale omogućile su ubrzano stasanje novih muzičara.

Moj prvi dodir sa gitarom je bio preko rodjaka Ibre, koji je nabavio gitaru sredinom 1969 godine. Ubrzo sam i ja nabavio gitaru i počelo je vježbanje, mogućnosti za napredovanje su bile male, uglavno smo se oslanjali na sluh ili instruikcije prijatelja. Brzo se rodila ideja o sastavu, ali to bas nije išlo jednostavno. Ja sam početkom 1970 godine počeo da puštam muziku sa ploča prvo na Hrvatinovićima (mala čitaonica), već u ljeto iste godine počinjem držati disko kod zgrade današnjeg Univerzala u Tesnju u organizaciji Omladinske organizacije Srednje škole.

Završetak škole 1972.godine nije donio nista novo po pitanju osnivanja grupe, slijedeće godine su došle sa boljim finansijskom podrskom, ali grupa još nije bila na vidiku. Grupe su stasale kao gljive, 1975 godine Bijelo dugme počinje da hara Jugoslavenskom scenom. Ja i Ibro smo u drugoj polovini 1976 godine načelno dogovorili osnivanje grupe, on je predložio za solo gitaristu Žareta koji je živio blizu tešanjskog Kiseljaka. Bilo je potrebno naći bubnjara i pjevača. Za pjevača smo odlučili da uzmemo osobu iz komšiluka Cendu, a bubnjar je trebao biti Cendin rodjak Sime. Pošto je on odustao, neko od raje je predložio da bubnjar bude Elez.

KUPOVINA INSRUMENATA

U Tešnju je tada djelovala grupa ALKATMERI, to su takodje bili poznanici i prijatelji, njihov repertor je bio prilično različit od onoga ćemu smo mi stremili. Tako da smo mogli taj prostor da se popuniimo sa  našim, drugačijim repertoarom. Basista grupe ALKATMERI je odlučio da proda bas gitaru, pa pošto sam ja bio mogući basista ja sam istu i kupio, to je bio prvi instrument buduće grupe. Pošto na lokalnom području nije bilo moguće kupiti opremu u aprilu 1977. godine odlučili smo se da idemo u Zagreb.

U Zagrebu je radio moj brat Dževad, tako da nam je to olakšalo traženje instrumenata. Jedno veče smo sjeli u voz Ibro, Žare, Cenda i ja, dolazak u Zagreb ujutro, kupovina "Večernjaka" i traženje ponudjača preko večernjakovih oglasa. Nažalost nije išlo onako kako smo očekivali, ili je bilo preskupo ili neodgovarajuće. Na kraju smo završili u državnoj prodavnici instrumenata. Cijene su bile visoke i uglavnom domaći prizvodi, ali Žare se odlučuje za kupovinu, kupuje gitarsko pojačalo "GITAKORD" snage 50W i gitaru. Sretni da smo nešto kupili sjedamo na prvi voz i nazad kući, naravno slijedeći vikend ponovo u Zagreb.

IME GRUPE

Po ulasku u voz smjestili smo se u jedan kupe, pregledamo instrumente, i počinje rasparava o imenu grupe. Ibro, Cenda i ja smo puno provodili u vježbanju i druženju na području koje se zove KOSE, pa sam predložio da se grupa zove KOSE, neko od prisutnih je predložio da bude KOSA po tada veoma popularnom filmu, ali to baš nije bilo prikladno zbog toga što osobe sa dugom kosom nisu nešto kotirale u društvu. Ja sam potom predložio da bude na engleskom HAIR, medjutim nije ni ovo prošlo zato što podsjeća na riječ hajr koja se koristi u našem jeziku, što bi moglo neke navesti da smo počeli da sviramo iz neke koristi, ne radi muzike.

U to vrijeme bio je jako popularan hit engleske grupe Hawkwind, pjesma “Silver machine”, odjednom mi je palo na pamet, a zašto se mi ne bi zvali srebrena mašina, na moje veliko iznenadjenje prijedlog je prošao bez primjedbi, nakon dva mjeseca počet ćemo izvoditi i pjesmu pod istim imenom koja je bila naš “prvi hit” na svirkama.

KUPOVINA INSRUMENATA (ponovo)

Kupovina jednog gitarskog pojačala i dvije gitare nije baš neki veliki fond opreme za grupu. Trbalo je ponovo ići u kupovinu u Zagreb. Nažalost to već nije bilo zanimljivo kao prvi put, mogući kandidati za odlazak su se povukli, "kako će to izgledati, da li se to isplati...", tako da sam ja sam ponovo krenuo u Zagreb. Ovaj put morao sam nabaviti najmanje još jedno pojačalo i bubnjeve. Na sreću (inače ovog web site-a ne bi bilo) uspio sam kupiti pojačalo za bas gitaru "HIWAT" snage 120W i bubnjeve, grupa je mogla početi da vježba.

UVJEŽBAVANJE GRUPE

Svaka grupa kada počne da djeluje vjerovatno ima jedinstven problem, mjesto održavanja probi i uvježbavanja repertoara. Takodje i naša grupa se suočila s tim problemom. Pošto smo se mi odlučili za muziku koja nije baš podržavala tadašnja htijenja odraslih, to je bio akutan problem. Na našu sreću ponudila nam je prostor Omladinska organizacija Mekiš-Dobropolje prostorije čitaonice u Mekišu.

Njihov zahtjev je bio da sviramo subotom igranke u toj čitaonici, što nam je na prvi pogled djelovalo rizično, pošto su subotom bile igranke u Jelahu, svirala je Dobojska grupa Satalit, tako da smo smatrali da neče biti publike na svirkama. Dali su nam vremena oko 15 dana za prvu svirku.

Počeli smo sa probama, išlo je teško, bubnjar je imao ogromnu volju, ali je bio potpuno početnik, pa mu je dolazio pomagati pri vježbanju Mucika koji je svirao bubnjeve u grupi Alkatmeri. Nakon prvih probi došli smo do zaključka da je bolje da Ibro svira bas-gitaru, a ja ritam. Pošto gitara koju smo imali za ritam nije baš najbolje funkcionisala, nabavio sam gitaru marke Hefner (naravno opet iz Zagreba).

Brzo smo uvidjeli da pjevanje na gitarskim pojačalima nije baš ugodno, pa smo počeli razmišljati o razglasu, koji smo uspjeli nabaviti poslije više mjeseci sviranja. To je bio neki polovan FBT razglas, koji je jako dobro funkcionisao duže vremena.

PRVI NASTUPI

Prva subota početkom maja 1977. godine. Prvi natup. Slikanje prije nastupa, u mekiškoj čitaonici improvizirana bina, publika dolazi, naravno imamo tremu, ali krenut će nekako. Počinje prva svirka, sala puna, publika je prilično hladana, a mi se brzo ugrijali od svirke (i treme) znoj teče. Cenda nakon par odsviranih pjesama počinje "Topom ću te gadjat moja mala...." - pjesma grupe Bijelo Dugme, pun pogodak, prve ovacije i aplauzi, novi sastav je probio led.

Nakon druge svirke neko se dosjetio da subotom organiziramo AUDICIJU PJEVAČA AMATERA, pošto većina pjeva narodnjake, snama je dok traje audicija svirao harmonikaš Hamdo. To je strašno povaćalo broj posjetilaca, tako da smo mogli računati i na neku zaradu od svirke.

Polovinom juna počinjemo da sviramo na otvorenom na Dolačkoj Ravni, blizu današnje zgrade srednje škole, aranžman smo ugovorili za petak, s Omladinskom organizacijom Raduša. Tu je bio veliki problem napon električne energije, jer je struja dovodjena nekim produžnim kablom iz obljižnje osnovne škole. Inače tu smo imali najbolje posjete svirkama. Nakon dugo godina sam čuo slijedeći prepjev uvoda naše pjesme "Srebrena mašina" - Kada svira Srebrena mašina, tad se ljulja Mahme-Bega bina...

IME GRUPE (PONOVO)

Pošto smo radili već sa dvije omladinske organizacije (Savez socijalističke omladine) počinju se za nas interesirati više instance tadašnje omladinske organizacije opštine pored repertoara bio je problem i ime grupe - "Zašto Srebrena mašina", neko je predložio da se zovemo - rosno cvijeće - što bi bilo u duhu tadašnje politike. Pošto smo ja i Žere radili u pogonu na mašinama alatljikama, neko se iz omladinske organizacije Mekiš dosjetio  i obrazložio, da mi želimo da nam se posrebre mašine, pa iz tog razloga takvo ime. Uglavnom morali smo se čitava grupa u učlaniti u omladinsku organizaciju Mekiš-Dobropolje, premda smo bili članovi i drugdje.

MJESTA NASTUPANJA

Pored Mekiša i Dolačke Ravne, grupa je nastupala na Sivši - omladinski dom, Vrela, Lepenica, Bukva - restoran "Pobjede", Hotel "Tešanj" i Stanovi - Doboj. Sastav je radio do druge polovine 1978. godine, došlo je do nekih privatnih promjena članova grupe. Svirili smo neprofitabilnu vrstu muzike, jadva smo otplaćivali opremu od svirki ....

Ja sam imao do 1984. godine svirao u više grupa kao ispomoć: Bas gitaru, ritam gitaru pa čak i bubanj. Ponovo sam počeo držati disko u čaršiji, i najmanje 3 ljeta sam držao disko-igranku na Dolačkoj Ravni.

Da li će grupa doživjeti Come Back?

Meho

1 mišljenje za “O grupi Srebrena mašina

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Možete koristiti ove HTML oznake i atribute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>